Mikulovsko

Mikulov a okolí 

  1. Poloha a okolí                  
  2. Příroda a klima            
  3. Sport a relaxace
  4. Rodinná dovolená            
  5. Historie a památky
  6. Jeskyně na Turoldu
  7. Kultura a zábava
  8. Vinařství
  9. Lidé a tradice

 

Jsou místa, která již tradičně vzbuzují lidskou zvědavost a touhu po poznání. Oplývají přírodními krásami, staví na obdivu svou starobylost či naopak modernost, nabízejí vzrušující zážitky anebo klid a harmonii, odměňují své návštěvníky bohatstvím chutí, vůní a pohledů. Jsou také místa, která mnohé z toho nabízejí zároveň. Mikroregion Mikulovsko je nepochybně jeden z nich. Město Mikulov zasazené do krajiny plné vinic, sadů a vesniček a obkroužené Dyjí, to vše na pozadí bělostného útesu Pálavy, se stává cílem rostoucího počtu turistů. Pro mnohé je důvodem k návštěvě historie města vtělená do architektonických památek a muzejních expozic, jiní do Mikulova přijíždějí za kulturními událostmi, které získávají věhlasu. Milovníci přírody a aktivního odpočinku oceňují jedinečné přírodní podmínky v jeho okolí. Ti, kdo dovedou ocenit dobré víno, objevují místní vinařskou tradici. Poznávání, a to doslova všemi smysly – to je naše nabídka pro všechny, kteří se k nám vypraví.

 

1.Poloha a okolí

 

Mikulov, jedno z center jižní Moravy, se nachází v nejjižnějším položeném okrese Jihomoravského kraje v národopisném regionu Slovácko, v těsné blízkosti rakouských hranic.Toro starobylé město s mnoha pamětihodnostmi leží v jedinečné oblasti přírodních krás, pohádkových zámků i starobylých hradů, skvělého vína a pohostinných lidí. Je součástí turistické destinace Pálava a Lednicko-valtický areál, který je zcela po právu zvaný Zahrada Evropy. Na světě není podobného místa, kde by se vedle sebe nacházely hned dvě důležité rezervace světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Možností, jak se do Mikulova dopravit, je mnoho: autem, autobusem, vlakem a díky rozsáhlé síti cyklostezek také na kole. Možnost kombinovat různé typy dopravy a snadná dostupnost zvyšuje atraktivitu Mikulova pro všechny skupiny.

 

2.Příroda a klima

 

Mikulov patří k těm starobylým městským sídlům, která unikla překotnému rozvoji a expanzi. Díky tomu se i dnes můžeme kochat překrásnými pohledy na harmonický celek města a okolní krajiny. Velmi příznivé klima, které se vyznačuje nejvyšším počtem slunečních dnů

 

v roce a mírnou zimou, předurčuje Mikulov i celý mikroregion Mikulovsko k trávení volného času a odpočinku prakticky ve všech ročních obdobích.

Nejvýznamnější přírodní lokalito je Chráněná krajinná oblast Pálava. Tento harmonický krajinný komplex Pavlovských vrchů a údolí nivy řeky Dyje byl v roce 1986 zapsán na listinu biosférických rezervací UNESCO. Díky pestrým přírodním podmínkám a poloze Pálavy je její flora a fauna výjimečně bohatá. Žije zde řada evropsky ohrožených druhů rostlin a živočichů, proto byla část jejího území zařazena do soustavy Natura 2000. CHKO Pálava je součástí biosférické rezervace Dolní Morava, zahrnující také Lednicko-valtický areál a lužní lesy na soutoku Moravy a Dyje. Nejvyšším bodem Pálavy je Děvín (554m.n. m.), na jehož úpatí se nachází zřícenina hradu Děvičky. Národní přírodní rezervace Děvín-Kotel-Soutěska je nejvýznamnějším maloplošným chráněným územím chráněné krajinné oblasti Pálava a biosférické rezervace Dolní Morava. Tradiční a turisty vyhledávanou trasou je Naučná stezka Děvín. Na 15 zastaveních se návštěvníci seznámí s rostlinami a živočišnými druhy, s myslivostí a lesním hospodářstvím, s geologickou stavbou Pálavy, s historií a osídlením hradu Děvičky a s okolní vodohospodářskou a zemědělskou problematikou.

Nejvýznamnější památkou střední části Pálavy je zřícenina Sirotčího hrádku, postaveného na přelomu 13. A 14. Století na dvou skalních útesech vysoko nad obcí Klentnice. Součástí Pavlovských vrchů je i území Stolové hory (458m.n.m.), které je chráněno jako národní přírodní rezervace Tabulová,Růžový vrch a Kočičí kámen. V rezervaci žijí vzácné druhy rostlin a živočichů, např. šalvěj habešská, která se zde vyskytuje na jediném místě v České republice.

Jednou z významných přírodních dominant města je Svatý kopeček s potním kostelem sv. Šebestiána a dalšími sakrálními stavbami. Pro bohatý výskyt chráněných a ohrožených druhů rostlin a živočichů bylo i jeho území vyhlášeno přírodní rezervací.

Na severním okraji Mikulova leží vrch Turold s Jeskyněmi na Turoldu s unikátní „turoldskou výzdobou“. Toto území, které má status přírodní rezervace, je výjimečné svými skalními, stepními a lesními společenstvy na vápencovém podkladě a paleontologickým a archeologickým nalezištěm. Je také významným zimovištěm netopýrů. Pro návštěvníky přírodní rezervace Turold je připravena Naučná stezka Turold. Na 8 zastaveních tvořících 300 metrů dlouhou trasu se dozví o přírodní rezervaci, Jeskyních na Turoldu, geologické stavbě, paleontologických a archeologických nálezech, rostlinách i zvířatech.

Základem botanické zahrady v zámeckém parku byla barokní zahrada, která vznikla na přelomu 17. A 18. Století na širokých terasách po obvodu zámku. Na počátku 19. Století byla osázena stromy a přebudována na park anglického typu. Teplé klima umožnilo vysadit do parku hlavně teplomilné druhy dřevin včetně exotických stromů a keřů dovezených ze Středomoří.

Mezi městem a hranicí s Rakouskem se zvedá Šibeniční vrch, další přírodní rezervace v katastru města. Stejnojmenný rybník v jeho blízkosti je dnes místem chovu rybí násady a oblíbeným lovištěm kormoránů.

 

3.Sport a relaxace

 

Odpočinek má mnoho podob. Někoho láká letní dovolená u vody, jachting, windsurfing nebo rybaření. Stále víc lidí objevuje kouzlo cykloturistiky a je hodně těch, co se nemohou dočkat, až vyrazí s batůžkem na zádech objevovat krásy přírody.Mikulovsko nabízí škálu sportů a aktivit, kterými je možné si zpestřit nejen letní dovolenou, ale lze provozovat i celoročně.

Vodní sporty – Možnost relaxace u vody a plavání v Mikulově nabízí koupaliště Riviéra s plaveckým bazénem 25 m, dětským brouzdalištěm, skluzavkou a tobogánem. Koupaliště je otevřené denně od června do září. Další koupání v Mikulově je zatopený vápencový lom s průzračně čisto vodou – přírodní koupání. Další koupaliště je v nedaleké obci Březí.

Velkým magnetem pro turisty, kteří se na Mikulovsku rozhodnou strávit letní dovolenou, jsou Novomlýnské nádrže.Rozsáhlá vodní plocha u Autokempu ATC Merkur na břehu horní Novomlýnské nádrže nabízí snad nejlepší podmínky pro windsurfing v České republice.

 

Turistika a cykloturistika – Velmi hustá sít turistických tras a cyklostezek, na které se lze z Mikulova napojit, skýtá nejrozmanitější možnosti pro objevování bližšího i vzdálenějšího okolí města včetně výletů do sousedního dolnorakouského regionu. Překračování hranice usnadňují hraniční přechody pro pěší, cyklisty, jezdce na koních a motocykly do 50ccm Nový Přerov-Alt Prerau a Mikulov-Ottenthal. Pro automobilovou přepravu je pak určen hraniční přechod Mikulov-Drasenhofen, popř. Valtice-Scgrattenberg.

Mikulovskem prochází několik dálkových cyklotras. Jednou z nich je mezinárodní cyklostezka Greenways Praha-Vídeň, po níž lze dojet do rakouské vinařské oblasti Weinviertel. Jantarová stezka prochází rekreační oblastí Pasohlávky a přes hraniční přechod v Hevlíně pokračuje přes Vídeň dále na jih.

 

Sportovní rybolov – Kromě příjemného zážitku nabízí i velice účinný způsob aktivního odpočinku, který je v dnešní hektické době tolik vyhledávaný. Vhodným místem k rybolovu jsou Novomlýnské nádrže, protože právě zde se vždy několika šťastlivcům podaří ulovit kapitální kusy.

 

Koně a jezdectví – Ve stáji Jezdeckého klubu Mikulov si děti i dospělí mohou vyzkoušet jízdu na koních a seznámit si i s hippoterapií, drezurou či parkurem. Další možností nabízí ranč pod Stolovou horou u Klentnice, kde je možné projet se na ponících nebo se seznámit s domácími zvířaty, která na ranči žijí. Na vinařském dvoř v Novosedlech si lze na koni prohlédnout celý areál. Zatímco si děti budou prohlížet ovečky či kozy, rodiče si mohou projít vinařskou stezkou spojenou s degustací vína. Milovníci jízdy na koni neodolají vyjížďce po úpatí Pálavy nebo Lednicko-valtického areálu.

 

Individuální trasy a programy – Putování za vínem moravsko-rakouským pomezím – Trasa Bavory (vinařství Tanzberg Bavory) – Perná (vinotéka – sklepy) – Dolní Dunajovice – Březí – Dobré Pole – Novosedly (vinařská naučná stezka Stará hora, návštěva domácích vinných sklepů, oběd) – Drnholec – Jevišovka – Hrabětice – Hevlín (hraniční přechod) – Laa an Thaya (město, vodní tvrz, mlýn z 16. Století, termální aquapark) – Neudorf – Kirchstetten – Falkenstein (prohlídka zříceniny hradu, poutní místo s kapličkami) – Poysbrun – Poysdorf (oblastní vinotéka) – Herrnbaumgarten – Schrattenberg (hraniční přechod) – Valtice – kolonáda Raistna – Úvaly – Sedlec – Mikulov. Délka 126 km – možnost rozdělit na dvě části. Trasa není v terénu značená, vede po cyklostezkách a komunikacích třetích tříd.

 

4. Rodinná dovolená

 

Dovolená s rodinou není jen společná cesta na jiné místo a k jiným lide. Je to také příležitost k obnovení rodinné soudržnosti a obohacení o společné zážitky. Rodinná dovolená musí však zároveň splnit očekávání rodičů i dětí. Mikroregion Mikulovsko má ty nejlepší předpoklady k uspokojení těchto nároků.

Písčité i travnaté pláže s pozvolným vstupem do vody, dětská hřiště, skákací hrady, lunapark, projížďky parníkem, trampolíny a další atrakce v areálu kempu ATC Merkur Pasohlávky vytvářejí ideální prostředí pro rodinnou dovolenou u vody. Vhodným místem pro tento typ dovolené je také na spodní nádrži Nové Mlýny pod úpatím Pálavy. Volný čas u vody lze prožít na lodičkách a šlapadlech, ale také je možné zkusit windsurfing nebo hit poslední doby kite surfing. Jiným oblíbeným způsobem odpočinku u vody je rybolov – místní rybářské revíry patří díky příhodným klimatickým a přírodním podmínkám mezi nejbohatší, a tedy i nejvyhledávanější u nás. Povolenku k rybolovu lze rovněž získat v rekreační oblasti Pasohlávky.

Nabídka pro rodiny s dětmi je bohatá. At už je to návštěva Pony ranče, Jezdeckého klubu nedaleko Mikulova nebo rybaření, připravené ve speciálně vytvořeném rybníčku v kempu Apollo nedaleko Mikulova. Stejnojmenný rybník nabízí koupání i písečné pláže, kde si můžete zahrát plážový volejbal. Všichni jistě přivítají ukázky výcviku dravých ptáků či šermířské souboje a společně si užijí vyjížďky v kočáře či na loďce v Lednicko-valtickém areálu. Rekreací u Novomlýnských nadrží lze zkombinovat s kulturně-poznávacími výlety do Mikulova, Lednicko-valtického areálu a Chráněné krajinné oblasti Pálava.

 

5.Historie a památky

 

Historické centrum Mikulova bylo v roce 1952 vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Pozornost zasluhují kanovnické domy, radnice, kašna se sochou Pomony, barokní trojiční sloup – sousoší Nejsvětější Trojce či piaristy vybudovaný komplex budov gymnázia z roku 1631. Na náměstí nelze přehlédnout renezanční sgrafitový dům U Rytířů, který vznikl po požáru v roce 1561 spojením několika gotických domů, a Dietrichsteinskou hrobku – původní kostel sv. Anny z roku 1623 později přestavěný na rodinnou hrobku – ve které spočívá 45 rakví.

 

Nejzajímavější místa Mikulova – Dominantou města je barokní zámek dnešní sídlo Regionálního muzea v Mikulově, kde naleznete tyto okruhy expozic: historie (např. v Galerii Dietrichsteinů se dozvíte o historii zámku, města a rodu Dietrichsteinů – expozice je nyní rozšířena o pohřební šaty „vlasaté“ Markéty ze 17. století). Vinařství (např. unikátní obří sud, vinařské lisy a sudy z 18. A 19. Století). Výtvarné umění (např. galerijní expozice MVS „dílna“ nabízí sbírku současného moderního umění). Archeologie (např. archeologická expozice o obyvatelích a dobyvatelích jižní Moravy na počátku letopočtu Římané a Germáni v kraji pod Pálavou).

Zajímavými církevními stavbami jsou kostel sv. Jana Křtitele, který je díky monumentální nástropní fresce ztvárněné Františkem Maulbertschem považován za jeden z evropských skvostů pozdního baroka, a pravoslavný kostel sv. Mikuláše, původně německý evangelický kostel z roku 1903, který nyní spravuje pravoslavná církev. V kostele sv. Václava se čtyřpatrovou renezanční věží je umístěna v lobkovické kryptě kostnice.

Svatý kopeček je spolu se zámkem a Kozím hrádkem (dřívější sklad munice „prachárna“) jednou ze tří neodmyslitelných dominant Mikulova. Je přírodní i kulturní pamětihodností zároveň. Na vršku se nachází poutní kostel sv. Šebestiána, zvonice a kaple křížové cesty s raně barokní výzdobou, Již tradiční se stala Mariánská pout, během nichž poutníci vynášejí na Svatý kopeček Černou madonu loretánskou. Krásný výhled na město a okolí se skýtá z Kozího Hrádku, původně obranné věže, která od 16. Století střežila severní přístup do města a posilovala jeho obranyschopnost.

Židovská čtvrt (dnešní Husova ulice) – na zhruba kilometrové trase Naučné stezky židovskou čtvrtí je označeno a podrobně popsáno třináct domů v bývalém židovském ghettu. Součástí naučné stezky je i synagoga, která pochází z roku 1550, kdy v Mikulově působil rabi Löw. Nyní je zde umístěna expozice věnovaná moravským Židům. Součástí trasy je i proslulý židovský hřbitov, který patří k největším a nejvýznamnějším v České republice. Dochovalo se zde 4000 náhrobků, z nichž nejstarší čitelný je čtyři sta let starý. Nejvíce navštěvovaný je rabínský vršek, kde jsou pohřbeni významné židovské osobnosti.

Pamětihodnosti v okolí – zřícenina Dívčích hradů (též Děviček ) je jednou z nejvýraznějších dominant Pálavy. Nachází se na nádhernou vinařskou obec Pavlov na severním výběžku vrcholu Děvína. Na vrcholku Pálavy rovněž naleznete zříceninu hradu Sirotčí hrádek.

Devatenáct památkově chráněných sklepních domů tvoří část vesnice Pavlov - nejkrásnější vinařské památkově chráněné rezervace, do které patří také barokní kostel, hřbitov a řada selských gruntů z 18. století.

Oblast kolem Dolních Věstonic patří k nejvýznamnějším sídlištním aglomeracím starší doby kamenné v Evropě. Nachází se zde archeologická expozice věnovaná době lovců mamutů. Obec proslavila paleontologická soška Věstonická Venuše, objevená v roce 1925 na severním úpatí Děvína.

Nad oblíbeným rekreačním areálem Pasohlávky byly objeveny stopy po římském vojenském ležení z doby vlády římského císaře Marka Aurelia s množstvím zděných staveb. Nálezy z lokality Hradisko, kde pobýval vojenský tábor X. římské legie, jsou shromážděny v archeologické expozici Římané na Mušově. Z významného středověkého městečka Mušov zbyl jen kostelík sv. Linharta na malém ostrůvku uprostřed Střední novomlýnské nádrže.

Lednicko-valtický areál je považován za nejrozsáhlejší celek komponované krajiny v Evropě a je unikátním spojením přírodní a architektonické krásy. Dvě nejdůležitější ohniska areálu jsou zámky Valtice a Lednice propojené hlavní alejí a parkem. Plochu téměř 200čtverečních kilometru tvoří soustava rybníků, lesy, romantické zámky s tzv. salety, drobnějšími okrasnými parkovými stavbami. Celkový ráz areálu dotváří promyšlený výběr a rozmístění exotických dřevin. V roce 1992 byl celý areál vyhlášen krajinnou památkovou zónu a v roce 1996 byl zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

V Lednicko-valtickém areálu se nacházejí tyto památky:

Minaret – rozhledna v maurském stylu o výšce 62 m s nádherným výhledem do parku a okolí.

Rybniční zámeček, Lovecký zámeček, Kaple sv. Huberta – pseudogotická kaple z roku 1855 z pískovcových kvádrů.

Zámek Lednice – romantický zámek uprostřed pečlivě udržovaných zahrad a přírodního parku po: složitém vývoji se dochovala poslední přestavba v novogotickém stylu z let 1846-1858.

Janův hrad (Janohrad) – jednopatrová romantická zřícenina hradu. Nový dvůr, Belvedere – klasicistní zámeček z roku 1818. Kolonáda zvaná Reisna – postavená podle vzoru schönbrunnské kolonády ve Vídni. Apollonův chrám – pochází z let 1817-1819 a byl pojmenován podle řeckého boha Apollona. Obelisk – postaven v roce 1798 na památku uzavření míru mezi Francií a Rakouskem. Lány, Chrám Tří Grácie – klasicistní kryté sloupořadí z roku 1826. Randezvous – romantická stavba Dianina chrámu.

Zámek Valtice – současnou barokní stavbu zahájil koncem 17. Století Karel Eusebius z Lichtenštejna: Valtice se staly hlavním rodovým sídlem. Hraniční zámeček – klasicistní stavba z let 1826-1827 postavená na čáře, rozdělující historická území Moravy a Dolního Rakouska. Pohansko – empírový lovecký zámeček.

6.Jeskyně Na Turoldu


Jeskyně Na Turoldu leží v přírodní rezervaci vrchu Turold na okraji města Mikulova a spolu s jeskyní Liščí díra je bez mála 3 km dlouhým labyrintem chodeb, síní a dómů, nejdelším v jurských vápencích v ČR.(info - nepřístupné části jeskyně: speleo-mikulov.webz.cz) Místo krápníků zdobí její bílé stěny unikátní "turoldská výzdoba", která nemá v našich jeskyních obdoby. Korozní tvary podobné korálovým útesům s množstvím výklenků a dutinek jako bělostná kamenná pěna přechází místy do hráškovitých až keříčkovitých výrůstků s drúzami jemných třpytivých krystalků kalcitu.(foto 3,4,5,6) V návštěvnících vyvolávají dojem procházky po dně jurského moře. První zmínky o původní jeskyni Na Turoldu pochází již z roku 1669, ta však byla zničena těžbou vápence. Její dnešní pokračování bylo objeveno v roce 1951a po několikátém otevření veřejnosti a po objevech a průzkumech dalších prostor, je od roku 2004 opět v délce 300m veřejnosti zpřístupněna.
 

7.Kultura a zábava

Kulturní dění je nedílnou a přirozenou součástí života města i celého mikroregionu Mikulovsko a také magnetem, který přitahuje rostoucí počet návštěvníku. V Mikulově – právem označovaném jako město kultury, probíhají v průběhu celého roku kulturní a společenské akce.

Březen – Mikulovský zpěváček – soutěž zpěváčků lidových písní z oblasti Mikulovska.

Duben – Velikonoční jarmark – přivítání jara, otvírání náměstí, tradiční řemesla, zábava pro děti i dospělé. Den země – ekotrh s ochutnávkou biovín, koncerty, výstava, rukodělky a soutěžní stezka pro děti. V tento den je i zdarma otevřena jeskyně Na Turoldu s kulturně společenským doprovodným programem. Regionální přehlídka zpěváčků hanáckého Slovácka – regionální soutěž mladých talentů.

Květen – Setkání folklorních souborů: Pod Taneční horou – setkání tuzemských a zahraničních folklorních souborů. Mezinárodní den muzeí – vernisáž výstav, koncert, zahradní slavnost. Jaro – soutěž ve sportovních tancích kategorie A a M s mezinárodním zastoupením.

Červen – Jazzový večer: koncertní vzpomínka k poctě mikulovského rodáka Karla Krautgartnera. Promenádní koncerty – koncertní vystoupení kapel, souborů a kroužků. Přehlídka dětských a mládežnických dechových hudeb – přehlídka o Pohár starosty města Mikulova. Součást Mikulovských hudebních slavností, jejichž tradice začala v roce 1991. Concentus Moravie – koncert v rámci Mezinárodního hudebního festivalu 13 měst. Den květů – velkolepá květinová a módní show s jedinečnými hostujícími floristy.

Červenec – Promenádní koncerty: koncertní vystoupení kapel, souborů a kroužků. Napoleon v Mikulově – oslava výročí konce války roku 1809. Kytarový festival Mikulov – mezinárodní hudební festival s mistrovskými interpretačními kurzy a s koncerty světových renomovaných kytaristů. Folkový festival. Mikulovské výtvarné sympozium „ Dílna“ – letní výtvarné setkání českých a zahraničních umělců tvořících v prostorách mikulovského zámku. Akce je důležitou událostí v celostátním měřítku a má vysoké renomé mezi odborníky. Festival Národů Podyjí – prezentace originálních kulturních a kulinářských specialit národů žijících v oblasti Podyjí.

Srpen- Promenádní koncerty: koncertní vystoupení kapel, souborů a kroužků. Setkání tří měst – Troj festival „Sousedé“ – setkání místních a zahraničních folklorních souborů. Prázdninové klavírní kurzy – umělecká výuka s koncerty účastníků kurzu. Eurotrialog Mikulov – Mezinárodní hudební festival. Hudební přehlídka na státních hranicích postavená na myšlence společně kulturní komunity mezi lidmi sousedících zemí. Kampanila – mezinárodní festival pěveckých sborů.

Září – Mariánská pout na Svatý kopeček: Tradiční pout s Černou madonou loretánskou na Svatý kopeček v Mikulově. Pálavské vinobraní – velkolepá akce s historickou i vinařskou tržnicí, průvody, košty vín a burčák, gastronomickými specialitami a zábavnými programy pro všechny věkové kategorie. Koná se pravidelně druhý zářijový víkend trvá 3 dny a do Mikulova v tyto dny přijede na 40tisíc lidí ze všech koutů republiky a okolních států. O zlatý hrozen Jižní Moravy – mezinárodní přehlídka dechové hudby. Šumperk baví Mikulov – setkání spřátelených měst s kulturním programem.

Říjen – Mikulovské hudební slavnosti – koncert vážné hudby.

Listopad – Přehlídka dětských cimbálových muzik – soutěžní přehlídka dětských cimbálových muzik – vzpomínka na Josefa Košuliče. Blues alive Mikulov – koncert mezinárodního bluesového festivalu.

Prosinec – Adventní koncert – adventní koncert Národopisného spolku Pálava. Mikulášská besídka. Vánoční koncert. Vánoce pod Radnicí – adventní dobový trh, bohatý program. Silvestr – na náměstí v Mikulově s doprovodným programem.

Bližší informace o akcích v Mikulově a kontakty naleznete na www.mikulov.cz Aktuální akce celého mikroregionu na www.mikulovskoregion.cz

 

8.Vinařství

Víno – dar země a slunce a plod lidské píle. Víno představuje vytrvalost, odhodlání a kontinuitu. Počátky pěstování vinné révy na Jižní Moravě sahají již do doby Říše římské (3.-4. století n.l).

 Mikulovská vinařská podoblast je jednou ze čtyř podoblasti vinařské oblasti Morava. Proslavená je zejména Ryzlinkem vlašským, který na vápencovitých půdách v okolí Pálavy vyzrává do vynikajících jakostí, a dalšími dvěma odrůdami, které byly v oblasti vyšlechtěny – Pálava a Aurelius. Výbornou jakostí tu vyniká i Rulandské bílé, šedé a Chardonnay. Největšími vinařskými středisky této oblasti jsou Mikulov, Valtice, Dolní Dunajovice a Novosedly. Perspektivním směrem dalšího vývoje vinařství v této oblasti je výroba biovín.

Vinařská expozice v Regionálním muzeu v Mikulově – rozsáhlá expozice věnovaná pěstování hroznů a výrobě vína na Moravě. Její součástí je sbírka historických lisů a pozoruhodný obří sud umístěný v zámeckém sklepení, který byl zhotoven v roce 1643. Svým objemem cca 1014 hektolitru (135 tisíc lahví vína se v 17. století řadil k největším v Evropě.

Vinařská naučné stezky a individuální trasy

Moravská vinná stezka - (280km) spojuje města Znojmo a Uherské Hradiště a protíná sedm z deseti okruhů místních vinařských stezek, které představují zvláštnosti a zajímavosti jednotlivých vinařských regionů. Je páteřní stezkou rozsáhlé sítě regionálních cyklistických stezek procházejících malebnou krajino jižní Moravy.

Mikulovská vinná stezka  - (82.km) představuje vinařství Mikulovské vinařské podoblasti. Trasa začíná v Mikulově (městská památková rezervace, Regionální muzeum na zámku s vinařskou expozicí) a zavede vás do Valtic (Salon vín České republiky), Lednice (novogotický zámek, park s minaretem, historický skleník, akvárium Malawi), Bulhar, Milovic, Pavlova a Dolních Věstonic (archeologická expozice). Z Věstonic trasa pokračuji přes hráz vodního díla Nové Mlýny do obce Strachotín, Pasohlávky, Novosedly a Nový Přerov zpět do Mikulova. Trasa je vhodná pro silniční a trekingová kola.

Vinařská naučná stezka Mikulov (20km) je zaměřena na historii kraje pod Pálavo a místní vinařské tradice.

Mikulovská vinařská podoblast  - naučná stezka Stará hora (3,5km) je součástí cyklistického okruhu Stará hora (35km). Zavede vás do vinic ve viniční lokalitě Stará hora, vrchu nedaleko Novosedel. Ve vinicích je umístěno 11 panelů, které populární formou informují o historii a současnosti pěstování vinné révy v této lokalitě.

Vinařská naučná stezka Valtice (5km) vede z vinařského centra Valtic na kopec Reistnu nad Valticemi a pokračuje okolními vinicemi až do historické části města. Trasu lze absolvovat pěšky nebo na kole, je vybavena 4 informačními panely s mapou.

Vinařské akce

Mikulov – Pálavské vinobraní (každoročně druhý týden v září) – Velkolepá akce s historickou vinařskou tržnicí, průvody, košty vín a burčáků, jejíž tradice sahá do roku 1947. Historický průvod s králem Václavem IV. připomíná jeho nocleh v Mikulově po útěku z vídeňského vězení. Tato třídenní slavnost nabízí návštěvníkům všech věkových skupin bohatý kulturní a společenský program.

Pavlov – Dny otevřených sklepů (červen až září) – ochutnávka a nákup pálavských vín, prohlídky místních vinařství.

Valtické vinné trhy (každoročně v květnu) – jedna z nejprestižnějších přehlídek vín v ČR.

 

9.Lidé a tradice

 

Vývoj osídlení Mikulova a regionu prošel v průběhu času dramatickými změnami. Po staletí zde ve vzájemné toleranci žili křesťané a Židé, Češi a Němci, katolíci a protestanti. Proto bývá Mikulov označován za město duchovní tolerance. A i přesto, že druhá světová válka přinesla zpřetrhání dávných vazeb a vykořenění, město dnes opět žije tradicemi, které vytvářejí most mezi jeho minulostí a přítomností. Připomínkou této skutečnosti je Festival národů Podyjí. Svých tradic si místní lidé váží a rádi se o ně podělí i s návštěvníky. Navíc se zdejší lidé chtějí a umějí dobře bavit, čehož důkazem je bezpočet kulturních akcí v průběhu celého roku. V tom spočívá nezaměnitelnost Mikulova i celé oblasti. Velmi oblíbenou akcí jsou místní hody, kdy se při tanci či ohnivé hudbě mohou místní obyvatelé pyšnit svými pestrými kroji. Nelze samozřejmě zapomenout ani na víno, s láskou a nebývalou péčí pěstované snad v každé rodině.

Slavní Mikulovští rodáci

Karel Krautgartner (1922) – český hudebník, skladatel jazzové hudby, herec a dirigent.

Dr. Karel Renner (1870) – rakouský sociolog a politik, stal se rakouským kancléřem a později prezidentem.

Dr. Adolf Schäfr (1890) – poválečný rakouský prezident.